Monitoring i serwis instalacji fotowoltaicznych

Innowacyjne rozwiązania w branży OZE cechują się wysoką wydajnością oraz bezawaryjnością. Aby jednak utrzymać żywotność paneli, inwerterów oraz niezbędnego do nich osprzętu, należy poświęcić szczególną uwagę kontrolowaniu ich stanu technicznego. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z .KWARTZ, nasze wsparcie nie skończy się na zakończeniu inwestycji. Zapewnimy Ci także stały monitoring, przeglądy, pomiary oraz serwis instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego stała kontrola stanu technicznego jest ważna?

Na chwilę obecną na świecie nie istnieje żadna technologia, która pozwalałaby całkowicie wyeliminować ryzyko usterek w systemach energetycznych – i to niezależnie od ich typu. Można jednak skutecznie zminimalizować szanse na straty finansowe. Monitoring instalacji fotowoltaicznej polega na stałym prowadzeniu pomiarów wydajności paneli, falownika oraz innych elementów, często również w formie online. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie zlokalizowanie i serwis nieprawidłowości, a także stworzenie efektywnego harmonogramu przeglądów.

Oprócz monitoringu oraz pomiarów w celu wykrycia konkretnych usterek oferujemy także regularne kontrole stanu technicznego. Coroczny przegląd instalacji fotowoltaicznej jest niezbędny do utrzymania gwarancji producenta, a ponadto jest także wymagany przez prawo. Regularne kontrole są też skutecznym sposobem na uniknięcie gwałtownych spadków wydajności i kosztownych serwisów.

Czynniki atmosferyczne a instalacja fotowoltaiczna

Opady deszczu i śniegu, kaprysy pogody takie jak wiatr czy intensywny deszcz, a nawet susza i wzbierający się kurz – wszystkie te czynniki mogą negatywnie wpłynąć na stan techniczny i wydajność paneli solarnych. Oferowane przez nas usługi obejmują m.in. specjalistyczny pomiar instalacji fotowoltaicznej, który obejmuje nie tylko monitoring działania poszczególnych elementów, lecz także wykrywanie mikropęknięć dzięki kamerom termowizyjnym. W ramach przeglądów i serwisu wykonujemy także mycie paneli przed rozpoczęciem sezonu produkcyjnego. Usunięcie zebranych na modułach zanieczyszczeń pozwala znacznie zwiększyć ich wydajność.

Monitoring i serwis

  • MonitoringPo wykonaniu instalacji świadczymy dla naszych klientów usługi zdalnego monitoringu pracy instalacji fotowoltaicznej. Monitoring może przyjąć formę od okresowej weryfikacji prawidłowości działania instalacji do stałego nadzoru on-line i sporządzania szczegółowych raportów dotyczących jej funkcjonowania wraz z analizą odchyłów rzeczywistej produkcji energii elektrycznej od prognozowanych wartości.
  • PomiaryW każdym czasie korzystania z instalacji fotowoltaicznej wykonujemy dla klientów pomiary zarówno strony AC jak i DC. Najczęściej badanie takie przeprowadzane jest po zidentyfikowaniu niewłaściwego działania instalacji fotowoltaicznej i pomaga we właściwym określeniu przyczyn usterki. Wykonanie pomiarów zalecane jest także już po usunięciu usterek w celu potwierdzenia prawidłowego przeprowadzenia prac.
  • SerwisW przypadku jakichkolwiek usterek w działaniu instalacji fotowoltaicznej, czy to wynikających z wad produktowych czy też z czynników zewnętrznych (takich jak np. stan sieci elektroenergetycznej operatora lub warunki atmosferyczne), wykonujemy dla klientów prace serwisowe mające na celu jak najszybsze przywrócenie instalacji do pełnej funkcjonalności.
  • PrzeglądyW celu utrzymania gwarancji producenckich dla komponentów wykorzystywanych do budowy instalacji fotowoltaicznej prowadzimy dla naszych klientów coroczne przeglądy gwarancyjne. Wykonujemy też przeglądy instalacji w ramach wymaganych prawem okresowych przeglądów instalacji elektrycznych.
  • Badania termowizyjneW ramach oferty serwisowej oferujemy naszym klientom wykonanie badań modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem najnowocześniejszych dronów wyposażonych w kamery termowizyjne. Z wykonanych badań przygotowywany jest szczegółowy raport a jego wyniki pozwalają na wczesne wykrycie mikropęknięć.
  • Mycie instalacjiAby utrzymać wysoką sprawność instalacji fotowoltaicznej zalecamy regularne mycie zainstalowanych modułów. W ramach tej usługi nasi serwisanci usuną zanieczyszczenia z powierzchni modułów wykorzystując specjalistyczne urządzenia czyszczące i wodę demineralizowaną. Wykonywanie takich prac jest niezbędne w szczególności w przypadku instalacji wybudowanych na obszarach charakteryzujących się dużym zanieczyszczeniem powietrza, ale należy zwrócić uwagę, że czyszczenie instalacji zalecane jest w każdym przypadku przed rozpoczęciem sezonu produkcyjnego.